haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

jak zatamować krwotok z nosa
Zdrowie

Jak zatamować krwotok z nosa?

Słabe naczynia krwionośne w nosie odpowiadają to, że często pojawiają się krwotoki. Może zdarzyć się tak na przykład podczas wysiłku fizycznego, w czasie uprawiania sportu. Gdy na zewnątrz panują upały, również prawdopodobieństwo krwotoku z nosa jest większe. Jak go skutecznie zatamować? Co zrobić, by krew przestała lecieć? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek.

Dlaczego z nosa leci krew?

Są osoby, którym regularnie puszcza się krew z nosa. Niektórzy mają bardzo słabe naczynie krwionośne i wtedy, gdy mocno wzrośnie ciśnienie krwi, na przykład podczas wysiłku fizycznego, drobniutkie naczynka pękają. Pojawia się krwawienie. Krew może również lecieć po uderzeniu się w nos, co często zdarza się na przykład w czasie gry w piłkę czy siatkówkę. Warto rozróżnić, czy krwotok jest spowodowany wypadkiem, czy też związany jest ze stanem zdrowia człowieka. W tym drugim przypadku, przy regularnie pojawiających się krwawieniach, warto skonsultować się z lekarzem. Może zalecić przyjmowanie leków, których zadaniem będzie wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Jak zatamować krwotok z nosa?

Pojawienie się krwawienia z nosa może wywołać spory niepokój. Grunt, by nie wpaść w panikę. Tak naprawdę to nic groźnego i nie należy za mocno się przejmować. Nawet jeżeli krew leci bardzo mocno i z dwóch dziurek, zwykle bez problemu udaje się ją zatamować. Co zrobić w tej sytuacji? Najważniejsze to opuścić głowę w dół. Chociaż jest to działanie wbrew naturze, bo zwykle podnosimy głowę do góry, należy zachować się na odwrót. Dlaczego? By nie połykać krwi, która następnie trafi do żołądka. Wtedy mogą pojawić się nudności, wszystko zakończy się wymiotami. To dodatkowy stres dla osoby, która ma krwawienie.

Skuteczne tamowanie krwotoku z nosa

Głowę należy pochylić stosunkowo nisko, najlepiej tak, by włożyć ją prawie pomiędzy swoje kolana. Do nosa trzeba włożyć jakieś tampony, które można wykonać na przykład z wacików kosmetycznych albo gazy. Dzięki temu nie pobrudzi się ubrania, jak również uniknie się widoku kapiącej krwi, co może być wyjątkowo stresujące dla niektórych osób. Na czoło można przyłożyć sobie również ściereczkę namoczoną w bardzo chłodnej wodzie. Najlepiej, by była ona większa. Wtedy będzie można ułożyć ją również w górnej części nosa. Chłodna woda pomoże w obkurczeniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu krwawienie uda się zatamować szybciej. Po kilku minutach krwotok ustanie. Jeżeli jednak nie uda się go powstrzymać, a krew będzie sączyła się przez dłuższy czas, można po prostu skonsultować się z lekarzem.