haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

domowy płyn do dezynfekcji
Zdrowie

Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji?

Dbanie o higienę ma ogromne znaczenie. Ostatnie wydarzenia spowodowały, że jeszcze większą uwagę przykładamy do codziennej higieny. Mycie rąk mydłem już nie jest wystarczające. Konieczna jest dezynfekcja płynami bakteriobójczymi. Jak wykonać domowy płyn do dezynfekcji, który będzie skuteczny i jednocześnie delikatny dla naszej skóry?

Kiedy warto stosować żel do dezynfekcji rąk?

Domowy płyn do dezynfekcji warto w każdej sytuacji mieć przy sobie. W damskiej torebce, czy męskiej saszetce nie zajmuje dużo miejsca, a może przydać się w wielu sytuacjach.

Przebywając na zewnątrz dotykamy bardzo wielu rzeczy, które znajdują się w zasięgu innych osób. Klamki w drzwiach, poręcz w tramwaju, koszyki w sklepie. Wszystkie te przedmioty są w ciągu dnia dotykane wiele razy przez obce osoby. Warto o tym pamiętać i po każdym wyjściu ze sklepu czy komunikacji miejskiej należy zdezynfekować ręce.

O użyciu domowego płynu do dezynfekcji warto również pamiętać w miejscu pracy. Przetarcie nim klawiatury komputera, biurka czy poręczy krzesła uchronią nas przez bakteriami. Warto również pamiętać, że przed każdym spożyciem posiłku również koniecznie trzeba zdezynfekować ręce. Niezależnie od tego czy przebywamy na zewnątrz czy w pracy.

Jak samodzielnie zrobić płyn do dezynfekcji?

Domowy płyn do dezynfekcji powinien zawierać 200 ml spirytusu salicylowego lub rektyfikowanego. Należy pamiętać, że roztwór powinien mieć nie mniej niż 60 % alkoholu. Słabszy roztwór szybko wyparuje i nie jest w stanie zabić bakterii. Roztwór, który ma więcej niż 80 % alkoholu uszkodzi nasze dłonie.

Do płynu dodajemy wodę oraz odrobinę gliceryny (3,5 ml). Dzięki temu płyn będzie łagodniejszy. Ręce będą lepiej radziły sobie z wysuszeniem, które może spowodować mocny alkohol. Warto wiedzieć, że glicerynę można zastąpić żelem aloesowym. Jest on łagodny dla skóry, a jednocześnie posiada wiele właściwości. Bardzo ważną zaletą aloesu jest działanie bakteriobójcze oraz regenerujące.

Kolejnym składnikiem domowego płynu do dezynfekcji rąk powinny być olejki, które nie tylko pomogą uzyskać przyjemny zapach, ale również mają wiele właściwości. Olejek z drzewa herbacianego ma działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Olejek eukaliptusowy działa antyseptycznie.

Tak przygotowany domowy płyn do dezynfekcji warto w niewielkiej buteleczce mieć zawsze przy sobie. Warto wiedzieć, że płyny, do których wykorzystamy olejek aloesowy, są dosyć gęste. Buteleczka, w której je przechowujemy nie powinna być z dyfuzorem lecz odkręcana. Gęsty płyn nie wydostanie się przez spryskiwacz.