haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

alergiczne zapalenie spojówek
Zdrowie

Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie

Alergiczne zapalenie spojówek diagnozowane jest coraz częściej. W okresie pylenia objawy tej nieprawidłowości nasilają się i stanowią spory dyskomfort. Jak wygląda alergiczne zapalenie spojówek? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Co to jest alergiczne zapalenie spojówek?

Choroby alergiczne są dziś niezwykle powszechne. Ocenia się, że niemal połowa Polaków cierpi na jakiś rodzaj uczulenia. Do najczęstszych schorzeń tego rodzaju należy alergiczne zapalenie spojówek. Jak wskazuje nazwa tej choroby, dotyczy ona stanów zapalnych, które pojawiają się w obrębie spojówki, czyli błony śluzowej pokrywającej elementy narządu wzroku. Powodem takiego problemu jest uczulenie na wybrany alergen, np. pyłki roślinne, futro zwierzęce, kurz, pleśń, metale, substancje chemiczne, pokarm, leki. Kontakt z alergenem przyczynia się do wystąpienia różnorodnych symptomów wokół oczu. Choroba może mieć formę całoroczną lub sezonową.

Alergiczne zapalenie spojówek – główne objawy

Osoby cierpiące na alergiczne zapalenie spojówek najczęściej odczuwają silne swędzenie i pieczenie oczu. Oprócz nieprzyjemnego świądu pojawia się również charakterystyczne zaczerwienienie oraz obrzęk powiek. Oczy są wówczas wyraźnie spuchnięte, przekrwione, ponadto łzawią i sprawiają wrażenie zmęczonych. Niektórzy z pacjentów wykazują również nadwrażliwość na światło. Często dodatkowo towarzyszy temu nieżyt nosa w postaci wodnistego kataru, kichania i uczucia zatkania połączonego z utrudnionym oddychaniem.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

Objawy występujące w okolicach spojówek wymagają konsultacji z lekarzem. Do alergologa należy udać się wtedy, gdy oznaki choroby pojawiają się sezonowo lub gdy uczuleniu towarzyszą inne choroby, np. atopowe zapalenie skóry, astma czy nieżyt nosa. W niektórych przypadkach, np. gdy wystąpi ból narządu wzroku czy zaburzenie widzenia, konieczna jest również pomoc okulisty. Alergiczne zapalenie spojówek diagnozowane jest na podstawie testów z krwi lub testów skórnych. Leczenie choroby polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenem i zażywaniu leków przeciwhistaminowych. Dodatkowo stosowane bywa również odczulanie. Pacjent powinien pamiętać, by nie pocierać oczu, a wychodząc na zewnątrz zakładać okulary. Pomocne mogą okazać się także chłodne kompresy oraz płukanie i przemywanie solą fizjologiczną lub tzw. sztucznymi łzami. Osoby cierpiące na alergiczne zapalenie spojówek powinny zadbać również o filtrowanie powietrza i unikanie substancji drażniących, takich jak farby, dym papierosowy czy smog.