haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

Korzyści z korzystania z usług faktoringowych
Biznes

Korzyści z korzystania z usług faktoringowych dla małych firm

Chcąc dowiedzieć się, czym jest faktoring i jaka jest jego zasada działania, musimy dowiedzieć się na jego temat najważniejszych informacji. I właśnie o nich napiszemy w poniższym artykule!

Faktoring – co to takiego?

Faktoring (określany też jako faktoring wierzytelnościowy) to nazwa bardzo popularnej w ostatnim czasie usługi, która pozwala na sprzedaż faktur w zamian za gotówkę. Korzystają z niego przeważnie właściciele firm, którzy nie otrzymali w terminie pieniędzy za wystawienie faktury. Przeważnie dzieje się tak w przypadku dokumentów z długim terminem płatności, a więc wynoszącym 60, a nawet 90 dni. Zdarza się często, że takie środki są potrzebne, na przykład na spłatę zobowiązań, więc najlepszym sposobem, aby je uzyskać, jest skorzystanie z faktoringu. Jednak nie tylko mowa o zobowiązaniach, bo przecież może być tak, że istnieje możliwość do atrakcyjnej inwestycji, a przez brak odpowiedniej sumy pieniędzy taka szansa może przejść bokiem. I tu faktoring pomoże, zwłaszcza że dostępny jest też faktoring w euro, co pozwala na inwestowanie na rynkach zagranicznych.

Faktoring – jak można z skorzystać z tej opcji?

W przypadku zainteresowania przedsiębiorcy wystarczy, że zwróci się on do firmy faktoringowej oferującą takie usługi (niektóre banki też mają to w swojej ofercie), dzięki czemu rozpocznie się cały proces. Faktor zobowiąże się do wykupu od faktoranta jego należności, wypłacając mu gotówkę tak bardzo potrzebną w danym momencie. Następuje to bardzo szybko, bo już w ciągu kilku godzin lub dni. Wszystko to zależy od rodzaju faktoringu i indywidualnych ustaleń, ale przeważnie następuje niezwykle sprawnie, bez zbędnej zwłoki.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Wspomnieliśmy o rodzajach faktoringu, więc teraz przyjrzyjmy im się bliżej, żeby wiedzieć, czym się poszczególne formy charakteryzują. Przeważnie do czynienia mamy z faktoringiem pełnym i niepełnym, choć dostępna też jest forma mieszana. Zacznijmy od pełnego, nazywanego też właściwym lub bez regresu. Tutaj faktor bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wykupioną należność. Po prostu faktor sprzedaje fakturę, otrzymuje pieniądze i… to wszystko. Faktoring niepełny (niewłaściwym lub z regresem) jest inny, bo w tej sytuacji przedsiębiorca korzystający z faktoringu powinien zatroszczyć się o to, by kontrahent spłacił w terminie swoje zobowiązanie. Faktoring mieszany zaś skupia w sobie cechy zarówno faktoringu pełnego, jak i niepełnego. 

Jakie firmy mogą z niego skorzystać?

Tak naprawdę nie ma tu ograniczeń, więc wszystkie firmy mogą korzystać z możliwości, jakie oferuje faktoring. Trzeba jednak zauważyć, że oferta banków skierowana jest do większych firm, instytucje pozabankowe zaś przygotowały ofertę dla mniejszych podmiotów. Żeby móc wspomóc się faktoringiem potrzeba właściwie spełnić jeden warunek – firma powinna rozliczać się  z kontrahentami bezgotówkowo i wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności. Tak odległe terminy są powszechne w niektórych branżach – transportowej, budowlanej czy produkcyjnej – i to właśnie tu faktoring jest najpopularniejszy. Niemniej świetnie sprawdza się w innych obszarach działalności, jak usługi czy handel.

Nie ma więc wątpliwości, że faktoring to świetne rozwiązanie pod wieloma względami, wpływające bardzo pozytywnie na kondycję każdej firmy.