haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

flegmatyk
Lifestyle

Jakimi cechami wyróżnia się flegmatyk?

Flegmatyk to jeden z typów osobowości, wyróżnionych przez Hipokratesa na podstawie dominujących cech charakteru. Czym dokładnie wyróżnia się taka osoba?

Kim jest flegmatyk?

Flegmatyk jest osobą, która wyróżnia się dużym spokojem na tle pozostałych wskazanych przez Hipokratesa typów osobowości (choleryka, sangwinika i melancholika). To osoba, którą trudno jest wstrząsnąć, a znane określenie mówiące o tym, że ktoś jest flegmatyczny, oznacza że jest powolny i nieskłonny do emocjonalnych, szybkich działań.

Największe zalety flegmatyka

Cechy flegmatyka można podzielić na pozytywne i negatywne. Ten typ osobowości zdecydowanie wyróżnia się na tle innych tym, że bardzo trudno jest wytrącić go z równowagi. Nawet najgorsze życiowe sytuacje czy próba rozpoczęcia kłótni z flegmatykiem nie są w stanie wstrząsnąć stoickim spokojem, jakim wyróżnia się osoba o tym typie charakteru.

Dodatkowo, flegmatycy wyróżniają się dużą sumiennością i odpowiedzialnością. Wszelkie powierzone im zadania – czy to w życiu zawodowym, czy prywatnym – wykonują sumiennie, w spokoju oddając się wszelkim czynnościom.

Zdecydowaną zaletą flegmatyka jest także jego równowaga psychiczna. Dzięki niej nawet gdy dotkną go różnego rodzaju problemy, czy to w życiu zawodowym czy osobistym, flegmatyk nie poddaje się negatywnym emocjom i zachowuje pełen spokój, który – w większości przypadków – pozwala mu wyjść obronną ręką z kłopotów. To jedna z największych zalet flegmatyka, choć paradoksalnie – jednocześnie może zostać uznana za jedną z jego największych wad.

Wady flegmatyka

Znamy już pozytywne cechy flegmatyka, jednak co z tymi negatywnymi? Jak każdy z typów charakteru opracowanych przez Hipokratesa, także flegmatyk ma pewne wady, o których trudno zapomnieć. Jedną z nich jest właśnie wspomniany wyżej… spokój. W niektórych sytuacjach działa on na korzyść flegmatyka, nie pozwalając mu zniknąć w otchłani negatywnych emocji, ale jednocześnie stoicki spokój nie pozwala mu w pełni cieszyć się sukcesami. Przez to, flegmatyk jest bardzo często uważany za osobę zbyt poważną i bardzo często jest wyłączany z dużych spotkań towarzyskich. Na szczęście, większość flegmatyków nie ma większych problemów z poradzeniem sobie z tego typu sytuacją, bowiem nie należą oni do osób szczególnie otwartych i poszukujących kontaktu z innymi. Flegmatycy stawiają raczej na wąskie grono zaufanych przyjaciół, którzy towarzyszą im i świetnie rozumieją ich osobowość. W związku z wyżej opisanymi cechami, flegmatycy radzą sobie świetnie na stanowiskach mediacyjnych, jednak nie powinni być obsadzani jako osoby kierujące zespołem.