haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

zatoki a uszy
Zdrowie

Chore zatoki a uszy

Diagnozą, która jest często wystawiana przez lekarza rodzinnego jest zapalenie zatok obocznych nosa. Warto dodać, że uporczywy katar w przypadku tej dolegliwości to nie wszystko, ponieważ ból dotyczy również uszu.

Zatkane uszy

Zatoki przynosowe łączą się z jamą nosową, która jest wypełniona błoną śluzową. Należy jednak pamiętać, że ma ona wiele połączeń anatomicznych z innymi strukturami, które znajdują się w pobliżu. Jama nosowa łączy się także z częścią gardła nosową. Właśnie tam jest umiejscowione gardłowe ujście trąbki słuchowej. Wszystko jest połączone za pomocą błony śluzowej, która znajduje się w każdej strukturze. Dlatego powstanie stanu zapalnego w zatokach bez większych problemów rozprzestrzenia się także na narząd słuchu. Wiele osób popełnia błąd, lecząc tylko zatoki a uszy pozostawia bez leczenia. Warto mieć na uwadze fakt, że podczas zapalenia zatok jama nosowa również jest objęta stanem zapalnym, tak samo jak zatoki. Przyczyną zapalenia mogą być bakterie oraz wirusy. Ostre zapalenie zatok może trwać nawet 4 tygodnie, a w przypadku przewlekłego zapalenia 12 tygodni to optymalny czas leczenia. Jednak przewlekłe zapalenie zatok pojawia się zazwyczaj jako skutek nieprawidłowo leczonego ostrego stanu zapalnego. Objawy, które pojawiają się przy ostrym oraz przewlekłym zapaleniu są podobne. Różnią się jedynie nasileniem, które w przypadku zapalenia przewlekłego jest znacznie mniejsze.

Ostre zapalenie zatok

Ostre zapalenie zatok powoduje pulsujący oraz przeszywający ból, natomiast przy zapaleniu przewlekłym ból jest tlący i opisywany jako lżejszy. Trąbka Eustachiusza również może być objęta obrzękiem, tak samo jak błona śluzowa nosa. Dzieje się tak zazwyczaj podczas infekcji i dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Jeżeli obrzęk będzie duży to może pojawić się uczucie niedrożności uszu. Zapaleniu zatok towarzyszą charakterystyczne objawy, do których należą między innymi: ból głowy, zaburzenia węchu, uczucie zatkanych uszu, gęsty katar, gorączka, osłabiony słuch. Rzadkim, ale również występującym objawem jest ból zębów. Podstawa to przede wszystkim objawowe leczenie oraz wykonywanie zabiegów obkurczających błonę śluzową w górnych drogach oddechowych. Pomocne mogą być preparaty, które zawierają ksylometazolinę oraz pseudoefedrynę. Należy jednak pamiętać, żeby nie stosować ich zbyt długo, ponieważ powodują uzależnienie. Lekarz rodzinny może przepisać również preparaty antyhistaminowe, które należą do grupy leków antyalergicznych. Do obniżenia gorączki najlepiej nadaje się paracetamol, który jest dostępny bez recepty.