haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

niespokojny sen noworodka
Zdrowie

Niespokojny sen noworodka – najczęstsze przyczyny

Gdy niemowlę kręci się podczas spania lub często przebudza, rodzice bywają zaniepokojeni. Warto jednak wiedzieć, że taka sytuacja wcale nie musi oznaczać niczego złego. Niespokojny sen noworodka to dość powszechny objaw. Jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Brak rutyny

W życiu każdego dziecka ważną rolę odgrywa codzienna rutyna związana ze stałymi porami snu, jedzenia czy aktywności. Jednak w przypadku najmłodszych niemowląt sprawa nie jest taka prosta – noworodki potrzebują bowiem kilku tygodni, by nauczyć się odróżniać dzień od nocy. W przypadku nieco starszych dzieci za ich prawidłową rutynę odpowiedzialni są dorośli, którzy powinni zadbać, by pociecha miała określone godziny odpoczynku. Jeśli maluch nie ma uregulowanego rytmu dobowego, wówczas może mieć trudności z zaśnięciem, a następnie kręcić się i popłakiwać podczas snu.

Emocje

Za niespokojny sen noworodka często odpowiadają emocje. Silne wrażenia, których maluch doświadczył w ciągu dnia, przekładają się na późniejsze zasypianie i pobudki. Warto pamiętać, że kilkutygodniowe dziecko jest jeszcze zbyt małe na nadmierną ilość bodźców, dlatego warto dbać o wyciszanie maluszka i chronienie go przed nadmiarem emocji. Wieczorem dobrym rozwiązaniem jest spokojna kąpiel z użyciem kropli olejku lawendowego. Dodatkowo brak spokoju podczas spania wiąże się – podobnie jak w przypadku osób dorosłych – z reakcją organizmu na to, co się aktualnie dziecku śni.

Dyskomfort

Aby sen nie był niczym zakłócony, człowiek potrzebuje pełnego relaksu i komfortu. Nikt nie lubi przecież spać na niewygodnym łóżku, w ciasnej piżamie czy w zbyt gorącym lub zimnym pomieszczeniu. Nie inaczej jest w przypadku malutkich dzieci. Niespokojny sen noworodka może świadczyć o tym, że bobasowi jest po prostu niekomfortowo. Warto sprawdzić, czy maluszek nie ma mokrej pieluszki, którą trzeba jak najszybciej zmienić. Należy też zwrócić uwagę na to, czy temperatura w pokoju jest odpowiednia oraz czy niemowlę jest właściwie ubrane. Za niespokojny sen noworodka może odpowiadać również intensywne oświetlenie, hałas lub głód.

Choroba

Niestety zdarza się również tak, że niespokojny sen noworodka wynika ze złego samopoczucia związanego z pojawieniem się choroby. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości, zwłaszcza bólowe, dziecko wybudza się i w ten sposób komunikuje dorosłym, że dzieje się coś złego. Kiepski sen nie zawsze spowodowany jest poważniejszą infekcją, ale też z innymi problemami związanymi ze zdrowiem. Kolka lub ząbkowanie to bardzo częste przyczyny kłopotów ze spaniem.