haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

ból zęba po leczeniu kanałowym
Zdrowie

Ból zęba po leczeniu kanałowym – skąd się bierze i ile trwa? Jak sobie z nim radzić?

Problemy z ubytkami kończą się często koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego. Tego typu zabiegi wykonywane są w gabinetach stomatologicznych niezwykle często – dzięki nim specjalista ratuje ząb przed usunięciem. Zdarza się jednak, że pacjent po powrocie do domu wciąż odczuwa nieprzyjemne dolegliwości. Skąd bierze się ból zęba po leczeniu kanałowym? Jak mu zaradzić?

Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym wciąż boli?

Ból po leczeniu kanałowym może mieć różną przyczynę, jednak najczęściej to po prostu naturalna reakcja związana z naruszeniem struktury zęba. Zabieg nie należy do najprostszych, a stomatolog w czasie wykonywania go dość mocno ingeruje w miazgę, jamę i korzenie. Zainfekowana tkanka zostaje wówczas usunięta, a następnie lekarz musi oczyścić wszystkie przestrzenie i wypełnić je przeznaczonym do tego materiałem. Ponieważ miazga zęba jest unerwiona, wszelkie działania w jej obrębie prowadzą do podrażnień, czego efektem jest pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym dolegliwości jest długi czas wykonywania zabiegu i w efekcie nadwyrężony staw skroniowo-żuchwowy. Z kolei ból pojawiający się jedynie podczas nagryzania zwykle świadczy o niewłaściwie wykonanym wypełnieniu. Czasem zdarza się też, że objaw może wynikać z poważniejszych powikłań związanych z np. niedokładnie usuniętą miazgą.

Ile trwa ból zęba po leczeniu kanałowym?

Większość pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości po zakończeniu zabiegu. W niektórych przypadkach może pojawić się ból zęba po leczeniu kanałowym trwający od kilku godzin do nawet dwóch tygodni. Najczęściej jednak czas występowania dyskomfortu i nieprzyjemnych objawów nie przekracza trzech dni. W trakcie ich trwania leczone miejsce goi się i wszystko wraca do normalności. Zdarza się jednak, że ból zęba po leczeniu kanałowym przeciąga się znacznie dłużej, co może świadczyć o komplikacjach i nieprawidłowościach. Pacjent powinien zatem obserwować organizm i zwrócić uwagę na czas trwania dolegliwości. Może okazać się, że konieczna będzie ponowna wizyta w gabinecie.

Ból zęba po leczeniu kanałowym – co robić?

Aby zminimalizować ból zęba po leczeniu kanałowym, można zastosować płukanki. Dobrze sprawdzą się tu zwłaszcza napary ziołowe np. z szałwii i rumianku. Łagodzeniu dolegliwości sprzyjają również chłodne okłady na twarz. Warto pamiętać także o tym, by tuż po zabiegu unikać nagryzania leczonego zęba. W razie konieczności można zastosować dostępne powszechnie tabletki przeciwbólowe. Jeśli ból zęba po leczeniu kanałowym jest bardzo uporczywy i nie mija po kilkunastu dniach, wówczas należy zgłosić się do lekarza na kontrolę.