haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

kwiaty na balkon
Dom

Kwiaty na balkon – jak je wybrać?

Balkon to świetne miejsce na kwiaty. Dobrze jest zatem wiedzieć, które kwiaty na balkon będą idealnie pasować i mogą rosnąć przez kilka lat.

Jakie kwiaty balkonowe wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Przede wszystkim dobrze jest wybrać takie kwiaty, które świetnie poradzą sobie w danych warunkach na balkonie. Dlatego też, gdy mamy balkon od strony południowej, to trzeba sadzić tylko takie kwiaty, które będą rosły przy pełnym słońcu. Natomiast jeśli mamy balkon od strony zachodniej czy północnej lub wschodniej, to trzeba dostosować kwiaty do warunków tak, by mogły bezpiecznie i swobodnie się rozwijać. Dlatego też jest mnóstwo różnych odmian kwiatów, dzięki czemu da się bez problemu dobrać rośliny do swojego balkonu. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, czy roślina jest zwisająca, czy też będzie się pięła w górę. Dzięki temu można od razu dostosować jej odpowiednie miejsce na balkonie. Warto także pamiętać o okresie zimowym, gdyż nie wszystkie rośliny mogą go przetrwać na zewnątrz i wówczas trzeba będzie przenieść kwiaty do domu. Dlatego też, gdy nie chcemy trzymać kwiatów w domu w zimę, to trzeba wybierać takie odmiany, które sobie poradzą nawet przy ujemnych temperaturach.

Jakie kwiaty balkonowe wieloletnie wybrać?

Świetnym wyborem są kwiaty wieloletnie, które mogą rosnąć kilka lat, co sprawia, iż nie trzeba zmieniać tak często aranżacji balkonowej. Dobrze jest zatem wybierać takie rośliny jak: dalia, żurawki, bluszczyk, liliowce, róże czy berberysy. Dzięki temu możemy stworzyć na balkonie przepiękne i kolorowe kwiatowe kompozycje, które będą uświetniały nasz balkon przez wiele lat. Warto też dodać, że rośliny te są dość odporne na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne, przez co można je swobodnie trzymać w doniczkach.

Jak dbać o kwiaty na balkonie?

Kwiaty, które mamy na balkonie dobrze jest podlewać przynajmniej kilka razy w tygodniu. Warto także dla ich bezpieczeństwa przy ogromnej burzy i silnym wietrze schować je w miejsce, w którym będą mogły bezpiecznie przeczekać załamanie pogodowe. Dobrze jest także raz na jakiś czas nawozić rośliny, przez co będą mogły one zdrowo rosnąć.

Dzięki temu, że obsadzimy balkon pięknymi i pachnącymi kwiatami, to możemy przyczynić się także do rozwoju środowiska. Warto pamiętać, że wiele pszczół korzysta z takich balkonowych kwiatów. Dobrze jest zatem mieć takie kwiaty, z których również pszczoły będą mogły zebrać nektar, co sprawi, że zadbamy również o ekologię i rozwój przyrody.