haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

jak przyspieszyć internet
Internet

Jak przyspieszyć internet – najważniejsze porady

Internet WiFi służy dziś nie tylko do rozrywki, ale także do pracy. Często zdarza się jednak, że jego prędkość pozostawia wiele do życzenia. Strony otwierają się wolno, a buforowanie filmików trwa tyle czasu, że tracimy cierpliwość. Zastanawiamy się wtedy, dlaczego tak się dzieje i jak przyspieszyć internet? W artykule opiszemy kilka porad, które pozwolą cieszyć się z bardziej wydajnego i szybszego łącza.

Test prędkości

Jeśli pojawią się problemy z naszą domową siecią, to na początek musimy przeprowadzić analizę prędkości internetu (pobierania i wysyłania danych) oraz opóźnienia sygnału (tzw. ping). Najlepiej zrobić to, wchodząc na specjalne strony zamieszczone na polskich serwerach (np. www.speedtest.pl). Wtedy będziemy mieć pewność, że pomiar okaże się precyzyjny. Dla jeszcze większej wiarygodności należy przed tą czynnością pamiętać o odłączeniu innych urządzeń i pozostawieniu tylko głównego komputera, na którym dokonamy testu.

Konfiguracja i wyposażenie routera

Gdy już dowiemy się, jaka jest faktyczna, aktualna prędkość łącza, pora przejść do następnych etapów. Pierwszą zalecaną metodą na to, jak przyspieszyć internet jest odpowiednie skonfigurowanie naszego routera. Robi się to za pomocą panelu administracyjnego tej czarnej skrzynki. Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową, a następnie wpisać adres sieciowy i zalogować się oraz wybrać specjalny, najmniej obciążony kanał (np. ten z numerem 11). Jeżeli to nie pomoże, to można jeszcze usunąć czynniki, które zakłócają sygnał. Router powinien znajdować się w centralnej części całego mieszkania, z dala od innych urządzeń działających na podobnej częstotliwości (np. są to mikrofalówki, radio czy głośniki) oraz na wysokości co najmniej 1,5 metra. Co więcej, warto go wyposażyć w dodatkowe, mocne anteny.

Aktualizacje oraz walka z wirusami

Jak przyspieszyć internet za pomocą innych sposobów niż te przedstawione powyżej? Koniecznie trzeba wykryć oraz usunąć z komputera wirusy. Złośliwy kod może bowiem przyczyniać się do powolnego działania łącza. Przyda się więc profesjonalny i pełny pakiet oprogramowania antywirusowego. Jednocześnie warto wykonać aktualizacje sterowników karty sieciowej, systemu operacyjnego oraz wszystkich przeglądarek.

Uwaga! Musimy także upewnić się, czy nie skończył się nam pakiet danych. Ma to znaczenie w przypadku, gdy używamy internetu w telefonie. Jeżeli przekroczymy miesięczny limit, wówczas dochodzi do automatycznego spadku prędkości. Gdy tak się stanie, to pomoże tylko zakup nowego pakietu.