haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

bezpieczeństwo w sieci
Internet

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci swoje i bliskich?

Internet daje użytkownikom mnóstwo rożnych możliwości. Stał się dla wielu osób szerokim oknem na daleki świat. Łatwiej dzięki niemu znaleźć najróżniejsze informacje, pracować, sprzedawać, kupować oraz zdobywać i utrzymywać znajomości. Niestety, Internet – jak większość rzeczy – ma swoje zalety, ale i wady. Stał się on bowiem świetnym medium do wszelakiego rodzaju oszustw – od typowo finansowych po matrymonialne.

Na początku nikt nie ma o tym pojęcia

Kiedy ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z siecią, jest tak pochłonięty poznawaniem sposobów korzystania z różnych jej możliwości, że nawet nie bierze pod uwagę tego, że ktoś mógłby go przy jej pomocy chcieć oszukać, czy nawet zniszczyć.

Nie każdy użytkownik sieci ma choć blade pojęcie o tym, do jakich złych celów może służyć Internet. A zdarzają się tu:
– kradzieże dóbr materialnych i intelektualnych,
– niszczenie opinii nt. osób i firm,
– oszustwa matrymonialne (te zazwyczaj są powiązane z chęcią wyłudzenia pieniędzy lub innych dóbr majątkowych),
– oszustwa na zakupach (klient otrzymuje nie to za co zapłacił lub w ogóle nie dochodzi do transakcji, mimo wpłaty a konto sprzedającego żądanej przez niego kwoty)
– zagrożenia dla dzieci
i in.

I niestety, każdy użytkownik potrzebuje czasu, aby nauczyć się pewnej intuicji w kontaktach przez internet. Jeśli przy tym nie posiadają pewnej wiedzy teoretycznej, nauka na własnych błędach może okazać się bardzo kosztowna.

Co można zrobić?

O bezpieczeństwo w sieci trzeba zadbać na kilku płaszczyznach i to od samego początku korzystania z tego medium. Przede wszystkim warto poprosić o pomoc kogoś, kto już od jakiegoś czasu działa w Internecie, nawet tylko amatorsko, tzn. nie w celach zarobkowych. Jest to istotne tym bardziej, jeśli równocześnie z osobą dorosłą z sieci zaczyna korzystać jej dziecko lub wnuk.

Bardzo ważne jest, aby chronić swoje dane osobowe – te najbardziej wrażliwe. Do każdego konta warto mieć inne hasło i to o odpowiedniej trudności. Stosowanie identycznych haseł wszędzie, gdzie się da, też jest nierozsądne.

Na komputerze warto też zainstalować program antywirusowy, który zapobiegnie zainstalowaniu się niepożądanych programów, tzw. wirusów. Mają one różne działania – najczęściej dostarczają swoim twórcom wiele informacji o danym użytkowniku sieci: co robi, w którym banku ma pieniądze i ile, jak spędza czas w sieci itd.

Kolejna ważna uwaga dotyczy kontaktów międzyludzkich. Jeżeli poznaje się tą droga nową osobą, najlepiej zawsze stosować tu zasadę ograniczonego zaufania. Są osoby, które potrafią oszukiwać w żywe oczy, a co dopiero zawierając „przyjaźnie zdalne”. Wykorzystują czyjeś poczucie samotności i umieją tak pokierować wymianą wiadomości i konwersacjami, że ofiara wkrótce odczuje negatywne skutki tej znajomości.