haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

internet światłowodowy
Internet

Jakie zalety ma internet światłowodowy?

Internet światłowodowy jest przeznaczony dla osób, które szukają szybkiego internetu. Światłowód jest łączem internetowym, wykorzystującym fale świetlne.

Zalety internetu światłowodowego

Należy pamiętać, że fale radiowe są zdecydowanie wolniejsze od fal świetlnych, dlatego sieć światłowodowa jest znacznie szybsza od WiFi. Rdzeń jest głównym elementem światłowodu i jest wykonany zazwyczaj z plastiku, półprzewodnika lub włókna szklanego. Dodatkowo kilka warstw płaszcza otacza rdzeń. Informacje są przesyłane w rdzeniu w formie wiązki światła, która ma określoną częstotliwość oraz długość fal. Należy mieć na uwadze, że światłowody dzielą się na wielomodowe oraz jednomodowe. Światłowody jednomodowe są bardzo cienkimi włóknami szklanymi, których grubość wynosi około 10 mikrometrów. Kilka warstw zewnętrznej powłoki je otacza. Wiązka światła nie ulega tu zniekształceniom i jest przesyłana wzdłuż osi rdzenia. W przypadku światłowodu wielomodowego wiązka światła odbija się w trakcie przesyłania danych. Pojedyncze rdzenie w takim światłowodzie mają grubość około 350 mikrometrów. Internet światłowodowy ma bardzo dużą przepustowość, która powoduje, że transmisja danych przebiega niezwykle szybko. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że światłowód nie zajmuje wiele miejsca, a do tego jest bardzo lekki. Nie nagrzewa się oraz nie iskrzy, dlatego jego użytkowanie jest bezpieczne. Nie emituje również elektrycznego szumu i jest w pełni odporny na zakłócenia radiowe oraz elektromagnetyczne. Nawet bardzo ciasno ułożone światłowody mogą działać sprawnie.

Sieć światłowodowa w mniejszych miastach

Warto jednak dodać, że posiadają one delikatną strukturę, którą bardzo łatwo uszkodzić. Ich produkcja jest niezwykle precyzyjna, a wszelkie niedoskonałości mogą wpływać negatywnie na przesyłany sygnał. Od dostawcy usługi zależy w dużej mierze to jak będzie działał światłowód. Ważne, żeby w razie awarii była kompetentna osoba, która może to naprawić. Prace budowlane często powodują przerwanie światłowodu, dlatego sprawna pomoc techniczna jest bardzo ważna. Każdego roku sieć światłowodowa staje się tańsza, dzięki czemu jest dostępna dla szerszego grona odbiorców. Już niedługo dostęp do światłowodu powinien być zapewniony także w mniejszych miejscowościach. Obecnie jeszcze infrastruktura kraju nie do końca na to pozwala, ale w niedługim czasie ma to ulec poprawie. Na uwagę zasługują także niezależne połączenia międzynarodowe. Osoby, które udostępniają w internecie pliki o dużym rozmiarze powinny zainteresować się koniecznie szybkością wysyłania. W przypadku sieci światłowodowej jest ona bardzo duża.