haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

zawieszenie działalności gospodarczej
Praca

Zawieszenie działalności gospodarczej czy zamknięcie firmy?

Kiedy firma nie zarabia tyle ile powinna, właściciel stoi przed poważnym dylematem. Jeżeli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza bez pracowników, decyzje są łatwiejsze. Właściciel może po prostu zamknąć firmę i zatrudnić się na etacie. Jeżeli jednak w firmie są zatrudnieni pracownicy, wszystkie decyzje są trudniejsze, nie tylko od strony prawnej, ale też moralnej. Często właściciele czują się odpowiedzialni za osoby u nich zatrudnione.

Zawieszenie czy zamknięcie?

Nie trzeba natychmiast podejmować decyzji o zamknięciu firmy. Można na początku zawiesić działalność gospodarczą. Pomiędzy zawieszeniem działalności a jej zamknięciem jest wiele różnic, a ich wyjaśnieniem powinien zająć się dobry prawnik, aby przedsiębiorca podjął właściwe decyzje. Czasem zawieszenie będzie bardziej opłacalne, a czasami lepiej od razu zamknąć firmę.

Co powinno skłonić właściciela do myśli o zamknięciu biznesu? Eksperci mówią, że najtrudniejsze są pierwsze miesiące. Wtedy zazwyczaj firma na siebie nie zarabia, nie jest jeszcze w stanie wygenerować żadnych zysków i jest to walka o przetrwanie na rynku. Kiedy jednak po roku firma nadal nie przynosi dochodów, trzeba zastanowić się jakie błędne decyzje zostały podjęte.

Czasami można szybko skorygować strategię i doprowadzić do tego, może firma w krótkim czasie zacznie przynosić zyski. Być może trzeba wymienić personel albo zmienić strategię marketingową, stać się bardziej widocznym dla potencjalnych klientów. Najlepiej, kiedy sprawie przyjrzy się ekspert. Jeśli właściciel przez rok nie dostrzegł problemu i nie odkrył jego źródła, to nie wolno łudzić się, że teraz szybko to zrobi.

Biznesy sezonowe

Są takie branże i biznesy, gdzie zawieszenie działalności gospodarczej jest absolutnie normalne co jakiś czas. Tak funkcjonują na przykład biznesy związane z gastronomią w kurortach turystycznych. Niektóre biznesy są wprost związane z sytuacją pogodową. Trudno wyobrazić sobie, aby firma odśnieżająca dachy i drogi działa również latem, jeżeli zajmuje się tylko odśnieżaniem.

Oczywiście ktoś, kto prowadzi tak zwany biznes sezonowy, musi znaleźć pieniądze na przetrwanie w ciągu reszty roku. Rozwiązaniem jest wygenerowanie takiego zysku z biznesu sezonowego, aby przez resztę roku móc odpoczywać. Można także po prostu zająć się czymś innym, otworzyć inny biznes albo poszukać etatowej pracy. Zazwyczaj przedsiębiorcy posiadają takie cechy charakteru, które pozwalają im na podejmowanie wyzwań, są to ludzie odważni i otwarci, posiadają też plan na wypadek niepowodzenia.