haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

alkomaty
Lifestyle

Jakie alkomaty kupić?

Zanim wsiądziemy za kółko warto sprawdzić, czy spożywany wcześniej przez nas alkohol utrzymuje się nadal w naszym organizmie. Pamiętać należy również, że niektóre leki na bazie alkoholu mogą podnieść jego stężenie we krwi lub upośledzać zdolność do kierowania pojazdem. Dzięki takiemu podejściu jak również regularnemu testowaniu się alkomatem, zaoszczędzimy sobie wiele kłopotów jak również unikniemy tragedii związanej z wyższym prawdopodobieństwem wypadku

Policyjne statystyki

W roku 2020 użytkownicy dróg uczestniczyli w ponad 2500 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło 327 osób, a ponad 2700 odniosło obrażenia. Uczestnicy ruchu będący pod wpływem alkoholu spowodowali ok. 2000 wypadków, w których zginęły 271 osób, a rannych zostało ok. 2000 osób.

Osoby będące pod działaniem alkoholu przeważnie uczestniczy w zdarzeniach drogowych w soboty i niedziele. Wynika to z faktu, że weekend sprzyja zakrapianym spotkaniom towarzyskim. Jeśli chodzi o zakres godzinowy, to do wypadków będących skutkiem nadużywania alkoholu dochodzi najczęściej w godzinach między 16 a 22, co stanowi blisko 50 proc. udziału tych zdarzeń.

W grupie kierujących po alkoholu, największe zagrożenie stanowili kierowcy samochodów osobowych (blisko 65 proc.).

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Polski kodeks karny rozróżnia dwa stany będące następstwem kierowania po alkoholu. Stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) oraz stan wskazujący na spożycie alkoholu (0,2-0,5 promila). Od tego stanu zależy wymiar i rodzaj kary.

W pierwszym przypadku za kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu grozić mogą:

 • grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia,
 • zakaz prowadzenia pojazdów od jednego roku do lat piętnastu,
 • kara pieniężna od 5 000 zł do 60 000 zł.,
 • 10 punktów karnych.

W związku z prowadzeniem pojazdu w stanie skazującym na spożycie alkoholu można spodziewać się następujących konsekwencji:

 • grzywna od 50 zł do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do lat 3 lat,
 • 10 punktów karnych.

Top 5 wśród alkomatów

Aby uniknąć opisywanych powyżej niemiłych konsekwencji związanych z kierowaniem pod wpływałem alkoholu najlepiej jest zaopatrzyć się w sprawny, atestowany, właściwie skalibrowany alkomat. Tylko jaki wybrać spośród szerokiego asortymentu? Renomowany sklep Kalibrujemy.pl przygotował ranking alkomatów, które są najpopularniejsze, najbardziej precyzyjne, bo działające w technologii elektrochemicznej, jaką m.in. stosuje Policja. Są to:

 • AlcoFind Expert – z platynowym, niebywale czułym sensorem. Dodatkowo wyposażony w licznik, który informuje o konieczności dokonania kalibracji po pięćsetnym pomiarze. Jest prosty w obsłudze, komunikuje się także poprzez dźwięki, ma przejrzysty, czterocyfrowy wyświetlacz LCD, działa ponadto w trybie automatycznym. Jest mały i poręczny. Pomiar dokonywany jest w przedziale 0,00 – 4 promile i trwa ok. 15 sekund. Producent udziela 10-letniej gwarancji. Zestaw dodatkowo jest wyposażony w dwie baterie AAA oraz trzy ustniki.
 • Alkotop Plus – przesiewowy, a więc służący do wielokrotnego badania w krótkich odstępach czasu. Wyposażony w sensor elektrochemiczny. Posiada wyświetlacz LCD oraz lampę alarmową. Są trzy tryby wyświetlania wyników. Zestaw zawiera aluminiową walizkę, cztery baterie AA, po pięć ustników i nakładek oraz kabel USB.
 • EasyGo EC – do użytku bardziej indywidualnego, podobnie jak poprzednie urządzenia posiada sensor elektrochemiczny oraz wygodny wyświetlacz, dodatkowo jest w stanie zapamiętać ostatnie wyniki testów. Cechą wyróżniającą ten alkomat jest krótki czas pomiaru trzeźwości – zaledwie 4 sekundy. W zestawie jest pięć sztuk ustników.
 • AlcoFind AF-35 Premium – zawiera zaawansowany czujnik elektrochemiczny. Co ciekawe, producent udziela na ten produkt dożywotniej gwarancji. Sterowany jest za pomocą zaledwie jednego przycisku. Zapamiętuje dziesięć ostatnich pomiarów. Jego zakres pomiarowy sięga aż 5 promili. Czas poboru próbki wydychanego powietrza to zaledwie 3 sekundy. W zestawie jest sześć ustników wielokrotnego uzytku oraz wygodne etui.
 • Alcofind Polaris -posiada sensor elektrochemiczny pokryty platyną oraz przejrzysty wyświetlacz. Zapamiętuje do 100 ostatnich testów. Posiada 10 lat gwarancji. Ma niesamowicie dokładną możliwość pomiaru – aż do trzech miejsc po przecinku. W zestawie znajdziemy ponadto dwie sztuki baterii AA oraz sześć sztuk ustników wielorazowych.

Jak wynika z powyższego rankingu alkomatów, możemy wybierać wśród profesjonalnych urządzeń w zależności od indywidualnych preferencji oraz cech, które są dla nas kluczowe. Każdy z zaprezentowanych alkomatów zapewni nam 100-proc. bezpieczeństwo pomiaru alkoholu we krwi zanim zasiądziemy za kierownicą.

Artykuł sponsorowany