haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

profil okapowy
Dom

Profil okapowy – ważny element izolacji budynku

Przy budowie domu i jego wykańczaniu koniecznie trzeba zwracać uwagę nawet na najmniejszy szczegół, ponieważ ostatecznie może okazać się, że ma on ogromy wpływ zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność domu. Tak sprawa przedstawia się między innymi z balkonami i tarasami oraz zamontowanymi na nich okapnikami.

Jakie funkcje pełnią profile okapowe?

Profil okapowy to istotny element wykończeniowy dla takich miejsc głównie jak tarasy i balkony. Jest istotnym komponentem ich izolacji, ponieważ jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Na czym w takim razie polega jego funkcja? Profil okapowy odpowiada między innymi za sprawne odprowadzanie wody, jaka może gromadzić się na balkonach i tarasach. Dzięki odpowiedniej budowie profilu okapowego woda, np. z deszczu lub topniejącego śniegu odprowadzana jest sprawnie w takich sposób, że nie brudzi oraz nie niszczy elewacji budynku. W perspektywie lat uciekająca woda można poczynić naprawdę spore zniszczenia w elewacji, a można tego właśnie uniknąć montując odpowiednie profile okapowe do tarasów czy balkonów, ale nie tylko – zakłada się je również przy drzwiach, oknach czy innych elementów wykończonych płytkami, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Rodzaje profili okapowych

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych istotnych elementów wykończeniowych. Ich główny podział dotyczy przede wszystkim ich finalnej lokalizacji, a także kształtu czy materiału, z jakiego zostały wykonane. Przy wyborze odpowiedniego profilu trzeba więc zwrócić uwagę na jego kształt, np. do zaokrąglonych balkonów czy tarasów wybiera się najczęściej profil okapowy łukowy, który można wygiąć w odpowiedni kształt. Trzeba także zwrócić uwagę na to, czy pasuje on stylistycznie do pozostałych elementów aranżacji budynku.

Istotny podział to także ten, który bierze pod uwagę materiał, z jakiego profile zostały wyprodukowane. Są one narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, więc istotne jest, aby były odporne między innymi na korozję – wtedy mamy pewność, że profil okapowy będzie długo i wydajnie służył.

Profile okapowe można montować zarówno pod płytki ceramiczne, kamienne, jak i pod powłokę żywiczną i inne powierzchnie. Trzeba tylko wybrać odpowiedni produkt. Ponadto mogą one różnić się kolorem, co jest istotne przede wszystkim wtedy, gdy chcemy osiągnąć spójny kolorystycznie i stylistycznie efekt końcowy. Ostatnim kryterium wyboru jest ich kształt i między innymi szerokość, co przekłada się na ich nieco inne zastosowanie.