haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

Lifestyle

Jak wybrać dobre ostrogi konne?

Ostrogi jeździeckie to specjalne metalowe kabłąki, które należy podpiąć do butów. Mają one za zadanie wysyłać sygnały zwierzęciu. To naturalne przedłużenie naszej łydki, które pozwala wykorzystać je, kiedy zwierzę nie chce reagować na nasze komendy. Należy zawsze pamiętać o tym, że powinny być one stosowane wyłącznie w określonych sytuacjach.

Ostrogi konne – jaka jest ich historia?

Ostrogi stosowane były bardzo dawno temu, ponieważ używane były już przez wojska bizantyjskie czy legiony rzymskie. Pierwsze modele powstały z brązu. Wykonane z obręczy stabilizującej oraz ramienia, a także z bardzo ostrym zakończeniem. W kolejnych latach zmieniły całkowicie swoją funkcję i stały się elementem ozdobnym, który dawał dowód zamożności konkretnej osoby jeżdżącej na koniu.W obecnych czasach jednak najczęściej stosowane są wyłącznie przez profesjonalnych jeźdźców, aby ułatwić prowadzenie konia, zwłaszcza podczas ważnych zawodów. Najlepiej, kiedy kształt i rozmiar ostróg jest dopasowany do indywidualnych potrzeb jeźdźca, jego umiejętności czy nawet samych długości nóg. Natomiast w zawodach sportowych ich rozmiar oraz kształt jest z góry określony przez związki i organizacje jeździeckie.

Jak wybrać odpowiedni ostrogi jeździeckie?

Właściwie dopasowane ostrogi są bardzo ważne dla każdej osoby, która chce uprawiać jeździectwo. Produkty te dzielimy na trzy kategorie: męskie i damskie oraz dziecięce. Wybór konkretnego rodzaju ostróg uzależniony jest od rozmiaru buta, na które będą zakładane.Jeżeli chodzi o męskie, to najczęściej jest to rozmiar od 43 wzwyż. W przypadku damskich jest to przedział od 37 do 42. Natomiast dziecięce są zazwyczaj do rozmiaru 36. Ostrogi jeździeckie mogą być nieco rozszerzone, aby lepiej pasowały do buta, ale należy przy tym pamiętać, że do eleganckich oficerek warto wybrać te większe ostrogi, ponieważ wtedy nie dojdzie do zarysowania skóry na bucie.Ostrogi konne mocowane są do buta za pomocą specjalnych pasków. Paski te mogą być skórzane albo parciane. Tańszym rozwiązaniem są parciane, które zdecydowanie polecane są dla początkujących osób, natomiast skórzane są trwalsze i wyglądają bardziej elegancko.Kolejnym elementem przy wyborze ostróg jeździeckich jest długość ich zakończenia, czyli tzw. bodźca. Najkrótsze z nich mają około 1,5 cm długości, a w zawodach dopuszczalne są zakończenia o maksymalnej długości 3,5 cm. Amatorzy powinni zdecydować się na ostrogi 2 i 5 cm.

Czy ostrogi są niebezpieczne dla konia?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ostrogi mogą sprawiać ból podczas jazdy konnej. W obecnych czasach te metalowe kabłąki nie mają negatywnego wpływu na wierzchowca, ale tylko pod warunkiem, że są używane prawidłowo. Jeżeli ktoś nie wie jak z nich korzystać, to niestety może nie tylko sprawić koniowi ból, a nawet bardzo go zranić. Doświadczeni jeźdźcy wykorzystują ostrogi i wyłącznie do tego, aby wzmocnić działanie swojej łydki, więc koń nie odczuwa żadnego bólu, a tylko otrzymuje mocniejszy bodziec, aby dokładnie reagować na wysyłane sygnały.