haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

komoda diy
Dom

Komoda DIY – jak stworzyć swoją własną komodę?

Coraz większą popularnością na świecie cieszą się meble DIY, czyli meble własnoręcznie robione. Choć dla wielu osób tego typu projekty wydają się bardzo trudne do wykonanie, nie brakuje materiałów pomocniczych. Jeżeli zatem ktoś gotowy jest na to, aby podjąć się takiego projektu, komoda DIY stanowi jeden z najlepszych wyborów.

Co jest potrzebne do wykonania komody DIY?

Meble DIY (ang. do it yourself) są ciekawym sposobem na nowe hobby. Dlatego też już od wielu lat przybywa osób, które w ten sposób projektują swoje wnętrza domowe. Gdy ktoś planuje wykonanie komody DIY to pierwszym krokiem na pewno powinno być znalezienie odpowiednich materiałów informacyjnych. W Internecie nie brakuje blogów i stron internetowych, które pomagają przygotować się do budowy własnych mebli od podstaw. Większość z nich zakłada ograniczony dostęp do specjalistycznych narzędzi, dlatego też projekty takie muszą opierać się na prostocie. Nie oznacza to jednak, że komoda DIY musi w jakikolwiek sposób odstawać od profesjonalnie zrobionych mebli. W sklepach budowlanych nie brakuje bowiem wyboru. Pierwszym krokiem zawsze jest znalezienie jednego z wielu programów do projektowania mebli. Pozwolą one ustalić wymiary jakie mają mieć poszczególne elementy komody. Następnym krokiem są zakupy. Materiały podstawowe takie jak płyty mdf warto jest znaleźć w profesjonalnym sklepie stolarskim. Dzięki temu ma się dostęp do najwyższej jakości. Jednakże pozostałe elementy, zwłaszcza elementy ozdobne, są dostępne w marketach budowlanych. Zaliczyć do tego można gałki, nogi komody, listwy wykończeniowe i jakiekolwiek inne dekoracje na jakie zdecyduje się projektant.

Komoda DIY – jak wykonać?

Samo przygotowanie projektu komody, a także znalezienie odpowiednich elementów i materiałów do jej wykonania nie wystarczy. Ostatecznie najtrudniejszym etapem jest oczywiście sama budowa komody od podstaw. Może to sprawiać nieco problemów dla osób, które robią to po raz pierwszy. Warto jednak zapoznać się z poradnikami na blogach, które przedstawiają pomocne sztuczki, ułatwiające całe zadanie. Komoda DIY zazwyczaj budowana jest przy użyciu prostej wkrętarki, papieru ściernego, piły kątowej i zacisków stolarskich. Koszt takiego sprzętu nie jest wysoki, a sam sprzęt jest łatwy w użytku. Postępując zgodnie ze wskazówkami z wybranych materiałów pomocniczych każdy zdoła poradzić sobie z budową całej komody. Ważne jest tylko to, aby porównać informacje z paru źródeł. Komoda DIY to na pewno dobry dodatek do wyposażenia domowego, którego wykonanie nie wymaga ani dużego doświadczenia, ani wielu pieniędzy.