haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

domowe sposoby na odciski
Zdrowie

Domowe sposoby na odciski – wypróbuj to!

Któż z nas nie miał odcisków na stopach z powodu noszenia świeżo zakupionych lub zbyt ciasnych butów? Szczególnie latem, gdy stopy mocniej się pocą, narażeni jesteśmy na te uciążliwe zmiany skórne. Okazuje się jednak, że odciski mogą być uwarunkowane również innymi czynnikami, takimi jak: płaskostopie, wady postawy, czy nieprawidłowe chodzenie. W celu pozbycia się bolących pęcherzy możemy odwiedzić specjalistę. Istnieją jednak domowe sposoby na odciski, które warto wypróbować.

Jak powstają odciski?

Gdy skóra stopy uciskana jest w jednym miejscu zbyt długo, organizm reaguje obronnie. Naskórek rogowacieje, a tkanka skórna robi się grubsza. W centrum zmiany pojawia się bolesny korzeń. Odciski najczęściej powstają na palcach stóp (również na palcach dłoni, np. podczas intensywnego wyciskania mokrego prania) i piętach. Potocznie zwane są nagniotkami.

Domowy sposób nr 1: moczenie stóp plus peeling i frezarka

Jak zatem radzić sobie z odciskami? W aptekach znajdziemy mnóstwo dedykowanych preparatów, zanim jednak zdecydujemy się na wydanie pieniędzy, możemy wypróbować domowe metody znane jeszcze za czasów naszych babć.

Przed przystąpieniem do usuwania zrogowaceń na stopach należy porządnie wymoczyć stopy z odrobiną sody oczyszczonej, która ma działanie przeciwzapalne. Następnie można zastosować peeling na bazie kawy, miodu i oliwy z oliwek. Po zaparzeniu kawy fusy możemy wykorzystać, dolewając do nich łyżkę oliwy z oliwek i łyżeczkę miodu. Mieszankę nakładamy na całe stopy i masujemy z naciskiem na zgrubiały fałd skórny. Po wypłukaniu i osuszeniu stóp zrogowaciały naskórek usuwamy za pomocą frezarki. Nie spodziewajmy się natychmiastowego efektu. Taki zabieg należy stosować przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Domowy sposób nr 2: cytryna

Kolejnym sposobem usunięcia odcisków są owoce cytrusowe, a konkretniej cytryna. Duża dawka witaminy C sprawia, że stwardniałe miejsce ulega zmiękczeniu. Z uwagi na to, że plasterek cytryny może przesuwać się pod plastrem, zaleca się okłady na bazie soku z cytryny, rozdrobnionego ząbku czosnku i liścia aloesu. Stosuje się go dwa razy dziennie.

Domowy sposób nr 3: aspiryna

Kto by pomyślał, że aspiryna powszechnie uznawana za skuteczny lek na przeziębienie, może pomóc również w walce z odciskami! Tabletkę rozpuszczamy w małej ilości wody tak, aby powstała biała papka. Następnie nakładamy mieszankę na pęcherz i zawijamy w folię na 15 minut. Gdy odcisk stanie się miękki, możemy spróbować usunąć go pumeksem.