haspro.pl

haspro – dom, zdrowie, internet

praca dla introwertyka
Lifestyle

Typy osobowości wyróżnione w psychologii

Istnieją trzy główne typy osobowości, które przypisuje się ludziom. Na osobowość człowieka wpływa otoczenie, jego własne usposobienie, poglądy oraz ludzie wśród których przebywa.

Ekstrawertyk

Ekstrawertyk to osoba otwarta na otaczający ją świat, rozmowna i towarzyska. Nie lubi bezczynności, jest aktywny i czerpie swą energię z zewnętrznego świata. Potrzebuje on kontaktu z innymi ludźmi do własnego szczęścia.

Introwertyk

Introwertyk w przeciwieństwie do ekstrawertyka jest postrzegany jako nieśmiały. Ta definicja jest mylna, ponieważ introwertyk z własnego wyboru woli przebywać w swoim towarzystwie. Najlepiej czuje się w samotności, ale potrafi być wyśmienitym słuchaczem. Woli ciszę i spokój od gwaru i głośnych miejsc. Czepie energię z wewnątrz siebie samego.

Ambiwertyk

Za to ambiwertyk jest kombinacją zarówno introwertyka jak i ekstrawertyka. Są sytuacje, w których ambiwertyk czuje się pewny siebie, ale również takie gdzie traci tą pewność siebie. Potrafi się odnaleźć zarówno we własnym towarzystwie jak i w gronie innych ludzi. Wśród tych trzech typów osobowości góruje ambiwertyk.

Praca dla introwertyka i ekstrawertyka

Większość ofert pracy wymaga umiejętności pracy w grupie. To są idealne warunki dla ekstrawertyka, który z łatwością odnajdzie się w kontaktach z innymi ludźmi. Jednak praca dla introwertyka nie musi wymagać od niego, aby w każdej sytuacji wychodził z własnej strefy komfortu. Oczywiście dobrze czasami doświadczyć nowych przeżyć i zmusić się do wyjścia z własnej strefy komfortu. Aczkolwiek nie oznacza to, że introwertyk musi pracować w sposób jaki mu nie odpowiada i stresować się cały czas. Istnieją zawody, które cenią typowe dla introwertyków cechy takie jak konsekwencja działania i samodzielność. Introwertyk może znaleźć pracę w zaciszu np. w bibliotece. Introwertyk woli działać sam, więc sprawdzi się jako programista, pisarz czy księgowy. Praca dla introwertyka może być równie satysfakcjonująca i dostępna jak dla ekstrawertyka.

Relacje międzyludzkie

W związkach między ludzkich najtrudniej odnaleźć się introwertykom. Jednak gdy uda im się nawiązać bliską relację z drugim człowiekiem to potrafią być niezwykle oddani i troskliwi. Relacja ta może być trudna, ale nie oznacza to, że niewarta zachodu. Bardzo często to właśnie introwertyk wiąże się z ekstrawertykiem. Taka mieszanka żywiołów wymagać będzie wiele poświęcenia i zrozumienia z obu stron. Ekstrawertyk będzie musiał pojąć, że jego partner potrzebuje chwili samotności i przestrzeni, którą trzeba będzie mu zapewnić. Za to introwertyk dla swojego partnera będzie zmuszony czasem wyjść z własnej strefy komfortu, by zrobić przyjemność swojej sympatii.

Przeczytaj więcej: Najlepsza praca dla introwertyka