Naukę renowacji najlepiej przeprowadzać na prostych przedmiotach, do których należą między innymi krzesła oraz stoły. Renowacja fotela to już wyższy poziom i przeznaczona jest dla nieco bardziej doświadczonych osób, które pierwsze kroki już mają za sobą.
Na czym polega renowacja?
Dużym problemem dla początkujących może okazać się wymiana tapicerki. W przypadku fotela, który ma wyrafinowany wygląd oraz liczne rzeźbienia niezbędne będą specjalistyczne narzędzia oraz warsztat. Jednak większość foteli ma raczej prosty kształt, dlatego ich odnowienie nie powinno być ani czasochłonne, ani problematyczne. W pierwszej kolejności trzeba oddzielić tapicerkę od ramy fotela. Następnie należy wyczyścić dokładnie wszystkie drewniane elementy. Szlifowanie powierzchni jest przydatne w sytuacji, kiedy zostało zastosowane lite drewno, natomiast politura wymaga usuwania chemicznego. Bardzo ważne jest także właściwe zabezpieczenie powierzchni. W tym celu można wykorzystać farbę lub lakier. W kolejnym etapie trzeba usunąć tapicerkę ze stelaża. Nowe pasy tapicerskie można zamontować przy użyciu specjalnych gwoździ tapicerskich. Następnie fizelinę należy nałożyć na stelaż, a do niej przykleić tapicerską gąbkę. Tak zwane podbicie jest niezwykle ważną częścią tapicerki. Najczęściej jest wykonane z filcu lub wigofilu. Musi być dobrze naciągnięte i dopiero wtedy może być przymocowane przy użyciu kleju. Jeżeli chcesz, żeby konstrukcja była solidna oraz trwała możesz także wykorzystać zszywacze tapicerskie.
Narzędzia do renowacji
Materiał zewnętrzny stanowi ostatnią warstwę tapicerki. Należy pamiętać, że musi nie tylko wyglądać dobrze, ale powinien być również funkcjonalny. Tkanina powinna być przede wszystkim trwała oraz odporna na ścieranie. Po dokładnym naciągnięciu tkaniny można ją przymocować przy użyciu zszywacza tapicerskiego. Osoby rozpoczynające przygodę z renowacją z reguły nie posiadają jeszcze dobrze wyposażonej pracowni. Należy jednak pamiętać, że niektóre przyrządy tapicerskie są niezbędne, żeby zacząć pracę. Inne z kolei zdecydowanie ułatwiają to zadanie. Warto posiadać młotek tapicerski, który będzie umożliwiał sprawne wyciąganie gwoździ. Ważny jest także naciągacz pasów, dzięki któremu łatwo można naprężyć pasy. Szybkie wyciąganie zszywek jest możliwe dzięki wyciągaczowi do zszywek. Do podważania gwoździ najlepiej wykorzystać dłuto tapicerskie. Samodzielna renowacja jest świetną zabawą, ale w przypadku antycznych mebli warto powierzyć pracę profesjonalistom. Niestety bez odpowiednio doświadczenia taki materiał bardzo łatwo można zepsuć.