Ślub nie jest okazją, na której warto oszczędzać. Złożenie przysięgi małżeńskiej nie może przejść bez echa – świętowanie w gronie najbliższych podkreśli rangę wydarzenia i sprawi, że ten wyjątkowy dzień zapisze się w pamięci na całe życie. Coraz więcej Młodych Par rezygnuje jednak z hucznych imprez i decyduje się na uczczenie rozpoczęcia nowej, wspólnej drogi podczas kameralnych przyjęć.
Zalety i wady dużej imprezy weselnej
Zapraszanie na wesele każdego krewnego i znajomego to już niemal tradycja – chociaż małe spotkania w ostatnich latach stanowią bardzo częsty wybór, popularność całonocnych imprez nadal pozostaje niezachwiana. Klasyczne wesela z oprawą muzyczną, zabawami dla gości, rozbudowanym menu bez wątpienia mają szereg zalet. Przede wszystkim podczas tego typu przyjęć można odnowić kontakt z dalszą rodziną oraz dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Ponadto wielu narzeczonych po prostu nie wyobraża sobie, by w jakikolwiek sposób skracać listę gości – wysyłanie zaproszeń tylko do niektórych krewnych często jest postrzegane jako nieeleganckie i może powodować rodzinne konflikty.
Największe problemy związane z organizacją dużego wesela wynikają z kwestii finansowych i logistycznych. Przygotowanie imprezy dla kilkudziesięciu czy nawet dla kilkuset gości to spore obciążenie budżetu narzeczonych, a wzięcie kredytu na początku wspólnej drogi nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Czasami swoją pomoc oferują rodzice, jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie pary mogą liczyć na finansowe wsparcie, a niektórzy narzeczeni z różnych przyczyn nie chcą go przyjąć – w takiej sytuacji mniejsze przyjęcie wydaje się najlepszą opcją. Trudność może sprawić też znalezienie i zarezerwowanie wymarzonej sali weselnej. Obiad w restauracji wystarczy zaplanować kilka tygodni wcześniej, podczas gdy poszukiwania sali przystosowanej do hucznych imprez należy rozpocząć co najmniej kilka miesięcy (a bezpieczniej kilka lat) przed zakładanym terminem ślubu.
Dlaczego organizacja dużego wesela nie zawsze jest dobrym pomysłem?
Wielu narzeczonych obawia się organizacji dużego wesela, ponieważ nie lubi być w centrum zainteresowania. Dla takich par kameralne przyjęcie w gronie kilkunastu osób będzie bardziej komfortowym doświadczeniem niż całonocna zabawa. Dobre samopoczucie nowożeńców jest niezwykle ważne, dlatego na pewno nie warto zgadzać się wbrew sobie (pod wpływem presji otoczenia czy ze względu na utarte schematy) na huczną imprezę. Obiad weselny również może mieć uroczysty, elegancki charakter, który z powodzeniem podkreśli rangę tego wyjątkowego dnia.
Pracownik gdańskiego Hotelu Amber, w którym często odbywają się zarówno wystawne wesela, jak i skromniejsze przyjęcia, doradza: Kameralne spotkanie z okazji złożenia przysięgi małżeńskiej niczym nie musi ustępować imprezie do białego rana. Narzeczeni mający zamiar zaprosić jedynie najbliższe osoby powinni postawić na starannie dopracowane menu – warto być otwartym na sugestie szefów kuchni, którzy mogą zaproponować nie tylko dania inspirowane kuchnią światową, ale też przepisami regionalnymi. Poza tym świetnym pomysłem jest zapewnienie gościom dodatkowych atrakcji, np. plenerowej sesji fotograficznej. Nic także nie stoi na przeszkodzie, żeby zatrudnić fotografa, przygotować efektowną dekorację sali i stołów, a nawet zadbać o oprawę muzyczną.
Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na organizację idealnego wesela. Każda para musi sama ocenić, czy dysponuje czasem, środkami i chęciami odpowiednimi do zaplanowania dużej imprezy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że sprostanie oczekiwaniom gości jest ważne, lecz o wiele ważniejszą kwestię stanowi zatroszczenie się o siebie i swojego przyszłego małżonka – Młoda Para również musi się doskonale bawić na własnym weselu.